Cześć!
Jako, że jest to pierwszy wpis na tym blogu, wypadałoby nieco przybliżyć czym będziemy się tu zajmować. Mam na imię Tomek. Z zawodu jestem programistą i zakładam, że Ty także chciałbyś nim zostać. Świetnie, ponieważ za pomocą tego bloga mam zamiar pomóc Ci w osiągnięciu Twojego celu… Ale może też wydarzyć się coś zupełnie przeciwnego. Być może dzięki temu, co tu przeczytasz, stwierdzisz z pełną świadomością i odpowiedzialnością, że programowanie nie jest dla Ciebie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych rozczarowań i straty czasu oraz pieniędzy. I jest to równie świetna wiadomość!
Nie zamierzam tutaj rozwijać wizji Twojej świetlanej przyszłości w “najlepszej” branży pod słońcem. Nie zamierzam też zachęcać Cię do nauki programowania mimo wszystko. Dlatego też w tytule tego bloga pada pytanie – jak “NIE” zostać programistą. Nie oszukujmy się, programowanie nie jest dla każdego i nie każdy powinien to robić. Podobnie jak pilotowanie samolotu i pływanie synchroniczne. I nie ma w tym nic złego.
Chciałbym osiągnąć coś z goła innego niż zachwalanie “wspaniałości” branży IT. Byłbym niesamowicie zadowolony z samego siebie, gdybyś dzięki informacjom z kolejnych wpisów był w stanie zweryfikować dwie rzeczy. Czy programowanie jest tym co powinieneś robić w swoim życiu? Czy świat IT jest tym, do którego chciałbyś trafić?
Oczywiście każdy może dokonać takiej weryfikacji i nie potrzebuje do tego żadnej pomocy. Wystarczy po prostu bardzo długo coś robić i w końcu stwierdzić czy mi to pasuje. Jednak i Ty i ja wolelibyśmy zapewne zrobić to w jak najkrótszym czasie i jak najmniejszym kosztem. Wizja robienia czegoś kilka lat, żeby dowiedzieć się, że to nie dla nas, nie wydaje się raczej zachęcająca 🙂
Czy zacząć programować?
Nawet jeżeli nie rozważasz na poważnie zajęcia się profesjonalnie programowaniem, to nie oznacza że ten blog nie jest dla Ciebie. Wręcz przeciwnie! Programowanie jest coraz częściej obecne w naszym codziennym życiu. Zaczynają się go uczyć coraz młodsze dzieci w szkołach. Prawdopodobnie za kilka – kilkanaście lat podstawowa wiedza o programowaniu będzie bardzo powszechna, jak tabliczka mnożenia. Dlatego też uważam, że nawet jeśli nie wiążesz z tym żadnej przyszłości – warto poświęcić programowaniu trochę swojego czasu. Potraktować to jak zabawę. Jak próbę nauczenia się jazdy na rolkach. Albo gry na gitarze. Być może nawet taka podstawowa wiedza kiedyś Ci się do czegoś przyda. Albo chociaż błyśniesz czasem wśród znajomych 🙂
Jak zacząć programować?
Zmiana branży na IT jest dziś tematem bardzo popularnym. Nie może więc dziwić ogrom kursów, które za mniejsze lub większe pieniądze obiecują zaprowadzić nas bezpiecznie do obranego celu. Żyjemy w naprawdę genialnych czasach. Wiedza pcha się do nas drzwiami i oknami. Ale czy na pewno powinieneś zacząć od wydawania pieniędzy na coś, czego przydatności nie potrafisz zweryfikować? Moim zdaniem – nie.
Chcę przedstawić Ci kilka alternatywnych pomysłów, jak możesz zacząć to wszystko na własną rękę. Co, jeżeli okaże się, że zechcesz zająć się programowaniem na poważnie – w końcowym rozrachunku przyniesie Ci o wiele więcej korzyści. Jeżeli jesteś zainteresowany to proponuję żebyśmy od razu wzięli się do pracy!
Zakładam, że skoro tu trafiłeś, to Twoja wiedza o programowaniu i branży IT może być na poziomie babci pytającej wnuczka – “(…)co to są właściwie te internety?”. Jeśli więc Twoja wiedza o programowaniu nie istnieje, to na początek proponuję abyś obejrzał np. dwa poniższe materiały wideo traktujące o tym temacie w bardzo prosty sposób oraz przegooglowanie sobie wszystkich haseł jakie przyjdą Ci na myśl. To wszystko nie powinno zająć Ci więcej niż 15-20 minut, a pomoże zbudować jakiś podstawowy obraz tego o czym mówimy.
Kolejny “pierwszy krok”, który gorąco polecam wykonać jak najszybciej to prostu niezobowiązujące “zakodzenie” sobie czegoś prostego 🙂 Mówi się, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i chyba zgodzisz się, że jest w tym wiele prawdy. To trochę tak, jak z pierwszą randką. Dlatego nie ma też co za dużo teoretyzować i lepiej zadziałać od razu.
Genialnym narzędziem, które pomoże Ci złapać pierwszy kontakt z “kodem” jest serwis Codecademy – https://www.codecademy.com. Proponuję żebyś założył tam darmowe konto i przeklikał sobie jeden z podstawowych kursów: “Code Foundations”, “Web Development” lub “Computer Science”. Jeżeli spodoba Ci się – genialnie! Śmiało możesz spróbować z innymi dostępnymi tam kursami. Jeżeli jednak masz mieszane uczucia – nie przejmuj się tym specjalnie. Nie oznacza to wcale, że powinieneś dać sobie spokój z programowaniem. Mnie zaczęło to jarać mniej więcej po 3.5 roku studiów i pół roku pracy zawodowej 🙂
Co dalej?
Po obejrzeniu powyższych filmów i napisaniu pierwszych linijek kodu powinieneś mieć już jakieś pojęcie o programowaniu. Na pewno powinno pozwolić Ci to zabłysnąć przed wujkiem podczas kolacji wigilijnej. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to gorąco zachęcam Cię, abyś wrócił do poprzedniego akapitu i wykonał zawarte w nim kroki.
Z tej pierwszej krótkiej lekcji wynika jeden główny wniosek. O ile nie zawrócisz z tej drogi, powinien on stać się Twoją naczelną dewizą. Musisz działać, próbować i praktykować. Nie nauczysz się programowania, jedynie czytając o nim, lub obserwując kogoś kto programuje.
W kolejnych wpisach skupimy się na dalszych krokach, które możesz i powinieneś wykonać. Tymczasem zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią w komentarzu 🙂
Aha, zapomniałbym. Nadal nie odpowiedziałem na pytanie w tytule. A więc – nie, niestety nie da się zostać programistą w 15 minut ! 😉
Tomasz.
2 komentarze
Trzyma w napięciu do samego końca 🙂
Wszystko według planu! 🙂